تاریخ: 1396/10/27 - ساعت: 1:1

گزارش کامل شهرایران از سی و هفتمین جلسه شورای شهر تهران


گزارش کامل شهرایران از سی و هفتمین جلسه شورای شهر تهران
تاریخ انتشار: یکشنبه, ۲۴ دی ۱۳۹۶
نویسنده: 8829

دو رویکرد افراطی وتفریطی در ارزیابی عملکرد شهرداری در دوره گذشته وجود دارد، رویکرد نخست سیاه نمایی و نادیده انگاشتن نقاط مثبت وتلاشها وپروژه های عمرانی است ورویکرد تفریطی سفید نمایی و جنبه تبلیغی دادن به ارزیابی برای تمجید از عملکرد گذشته، در حالی که قضاوت ما بایست واقع بینانه وبراساس انصاف واعتدال باشد.

به گزارش خبرنگار شهرایران سی و هفتمین جلسه شورای شهر تهران، ری و تجریش بازهم با یک ربع تاخیر ساعت 9 صبح آغاز شد، درصورتی که جلسات این شورا چند هفته ای می شود که باتاخیر آغاز می شود.

درآغاز طبق دستور جلسه با قرائت چند آیه از کلام الله مجید خوانده شد و ریاست شورای شهر تهران شروع به سخنرانی پیش از دستور خود کرد.

محسن هاشمی رفسنجانی باتوجه به حضور شهردار تهران در جلسه و ارائه گزارش درخصوص سند تحویل وتحول مدیریت شهری اظهارداشت: برای بررسی دقیق عملکرد دوره گذشته شهرداری تهران، نیاز به زمان ، اختیارات قانونی و فرایندی است که بطور طبیعی در این فرصت کوتاه امکان پذیر نبود، تهیه گزارش تفریغ بودجه شهرداری تهران، که دچار تاخیر زمانی به مدت چندسال است و گزارشات نهادهای نظارتی اقدامی در این راستا است و اگر شورای شهر قرار باشد همچون نظارت مجلس شورای اسلامی بر دستگاههای دولتی، نظارتی روزآمد و موثر بر عملکرد شهرداری داشته باشد نیازمند ابزارهایی نظیر دیوان محاسبات شهری می باشد که بتوانند بموقع وبا صحت و دقت وسرعت کافی این نظارت را انجام و نتیجه را به شورا گزارش دهند.

وی ادامه داد: دو رویکرد افراطی وتفریطی در ارزیابی عملکرد شهرداری در دوره گذشته وجود دارد، رویکرد نخست سیاه نمایی و نادیده انگاشتن نقاط مثبت وتلاشها وپروژه های عمرانی است ورویکرد تفریطی سفید نمایی و جنبه تبلیغی دادن به ارزیابی برای تمجید از عملکرد گذشته، در حالی که قضاوت ما بایست واقع بینانه وبراساس انصاف واعتدال باشد.

تذکرات مهم اعضا

محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر در تذکر پیش از دستور خود راجع به پادگان 06 واقع که در محدوده خیابان های پاسداران، اتوبان صیاد شیرازی و خیابان های دولت و گلستان قرار دارد صحبت کرد و اظهار داشت محدوده ای که به لحاظ سرانه ها و علی الخصوص ترافیکی وضعیت بحرانی دارد اما قرار است یک میلیون متر مربع در آنجا بارگذاری صورت گیرد و بنده از شهرداری درخواست دارم با توجه به مشارکت شهرداری تهران و سهم  ۷۰ درصدی شهرداری از این پروژه نماینده شهرداری با این موضوع اعلام مخالفت کند.

وی تذکر دیگری راجع به پاساژ پالادیوم داد و گفت: من حدود ۳ ماه پیش تذکری را در خصوص تخلفات این مجتمع تجاری دادم که در پاسخ شهرداری، صرفا گزارشی از فرایند احداث ارائه شده بود و اشاره ای به تذکر من نشده بود و تذکر من پیرامون خلافی که مالک این پاساژ به دلیل نبود پارکینگ کافی 3 طبقه اداری را تبدیل به پارکینگ کرده است و این درصورتی است که میبایست تخلفات دیگر این پاساژ را رفع می‌کرده است . درخواست من از شهردار تهران اینست که دستورات لازم را در این خصوص و جمع آوری تخلفات صادر کند.

احمد مسجد جامعی دیگر عضو شورای شهر بود که در ادامه تذکرات اعضا تذکری در رابطه با جلوگیری از تخریب خانه نیما یوشیج داد و گفت: در تاريخ ١٠٠٠ساله شعر و ادب فارسي، ٢پدر، رودكي و نيما يوشيج است، خانه نيما ثبت شده بود در حال حاضر اين منزل در معرض تخريب است و از شهرداري درخواست دارم مانع از خراب شدن آن شود.

قرائت گزاش مهم نجفی

ارائه گزارش سند تحویل و تحول مدیریت شهری از زبان محمد علی نجفی شهردار تهران دومین دستور جلسه امروز بود که وی گزارش خود را از بدهی های شهرداری آغاز کرد.

به گفته نجفی قرار دادی در سال 95به مبلغ یک میلیارد تومان با شخصی در دانشگاه پلیس برای تدوین شاخص های ارزیابی عملکرد بسته شد که حتی ارزش واقعی آن 10 میلیارد تومان هم نبوده است و قرارداد دیگری با این شخص در 2 مرداد ماه 96 بسته شد که مبلغ جمعی قراردادها چیزی حدود 1میلیارد و 700 میلیون تومان است که این شخص ادعا دارد مبلغ 170 میلیون را  از کل مبلغ برداشته و مابقی را به معاونتی در شهرداری داده که آن معاونت نیز می گوید که پول را صرف هزینه انتخابات کرده است. 

وی افزود:  شهرداری  29510 میلیارد تومان بدهی دارد که 65 درصد آن بدهی بانکی است از این مبلغ 22600میلیارد تومان آن ثبت شده و 8600 میلیارد تومان آن نیز بدهی احتمالی است که اگر همه بدهی ها را با هم جمع کنیم 52100  میلیارد تومان شهرداری بدهکار است.

شهردار تهران ادامه داد: 17900 میلیارد تومان شهرداری بودجه دارد و 52100 میلیارد تومان بدهکار است که می توان گفت شهرداری 3 برابر بودجه خود بدهی دارد!

ماجرای بدهیی دولت به شهرداری

محمد علی نجفی در ادامه صحبت های خود در مورد بدهی های دولت به شهرداری اذعان داشت: 9000 میلیارد تومان بدهی دولت به شهرداری مجاز بوده است و معنی آن این است که دولت مجاز بوده کاری برای شهرداری انجام دهد و انجام نداده است که در این مورد حق کاملا با دولت است.

وی بااشاره به دارایی های شهرداری اظهارداشت: 54 درصد از دارایی های شهرداری حسابرسی نشده است. نجفی در جریان ارائه گزارش خود پیرامون اداره های شهرداری از قبیل سازمان سرمایه گذاری،املاک ومستغلات، مالی و.... صحبت کرد و بر عدم عملکرد درست این ادارات تاکید کرد.

افکار عمومی بر مسئله فساد در شهرداری حساسند 

باتوجه به محدودیت زمانی که جلسه داشت همه اعضا درخواست صحبت پیرامون گزارشات شهردار تهران را داشتند که به بعضی از آن‌ها در این گزارش می پردازیم.

مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران پس از استماع سخنان شهردار تهران گفت: باید فسادستیزی داشته باشیم زیرا افکار عمومی بر مسئله فساد در شهرداری حساسند و بخش زيادی از مردم نگران اين موضوع هستند و تصور ميكنند بيشترين آمار فساد در شهرداری است.شهرداری در خلال اين ١٢ سال، با اخذ وام و واگذاری املاك ١٢١ هزار ميليارد تومان درامد كسب كرده و حالا اين كجاست؟

به گفته این عضو شورا، اجرای سليقه ای بودجه زمينه ساز بی انضباطی مالی در شهرداری بود.

زهرا صدر اعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت و خدمات شورای شهر نیز پس از گوش دادن به گزارشات شهردار اظهارداشت: اگر شهروندان در ۲۹اردیبهشت ۹۶در صف‌های طولانی رای دادند،دنبال اهدافی هستند که مهم‌ترین آن تغییر است وشعار شورای شهر مبارزه با فساد است و از شهرداری تهران می‌خواهم که برخورد جدی با مفسدان انجام گیرد. وی افزود: شهرداری دربازه زمانی به ما بگوید که چه اقداماتی برای مبارزه با فساد انجام داده و برنامه ارايه کند.

محسن هاشمی رفسنجانی در پایان صحبت های اعضا از ارائه گزارش نجفی در رابطه با سند تحویل و تحول مدیریت شهری تشکر کرد و گفت : امیدوارم کار ما نیز در شورا گفتار درمانی نباشد و با ارائه برنامه مناسب به عزیزان در شهرداری شاهد عملکرد مناسبی از آن ها باشیم.

مصوبه یک فوریتی بازنگری طرح ترافیک سومین و آخرین دستور جلسه امروز شورای شهر تهران بود که با رای 13 نفر از اعضا مصوب شد.

در حاشیه سی و هفتمین جلسه شورای شهر تهران، ری و تجریش ابراهیم امینی در رابطه با دستور سوم جلسه امروز که از وقت قانونی شورا نیز گذشته بود گفت: نباید این طور مصوبات به این مهمی را در آخر وقت به رای بگذاریم زیرا آن ها نیاز به کارشناسی بیشتر دارد و اگر غیر این باشد کاری است که کشورهای جهان سومی انجام می دهند! همچنین حجت نظری با توجه به پایان زمان قانونی شورا به ریاست شورا گفت ساعت شما زمینی نیست و طبق کائنات کار می کند.

انتهای پیام/


منبع:

اخبار مشابه :


تازه ترین
اعضا
پربازدیدترین