پنج شنبه، ۵ آذر ۱۳۹۴,۱۰:۲۱
هدر سایت

تشکیل معاونت اقتصادی در شهرداری شهر اصفهان راهکاراساسی برای تدوین بودجه متمرکز بر درآمدهای پایدار است

۱۳:۴۵ (دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۲)

رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت شورای اسلامی شهر اصفهان، منابع درآمدی شهرداری در بودجه سال آینده را ناپایدارتر از سال جاری بیان کرد.

به گزار شهریران ، دکتر غلامحسین صادقیان ناهنجاری های بصری، ترافیکی، آلودگی های زیست محیطی، از بین رفتن منظر طبیعی و زمین های کشاورزی و بسیاری از مشکلات زیست محیطی را ماحصل قانون خود گردانی شهرداری های دانست و گفت: با تصویب قانون خود گردانی شهرداری ها در دهه ۶۰ تا ۷۰ و چالش های متعدد شهری درآن زمان، مدیران شهری را بر آن داشت که به دنبال افزایش درآمد شهری به طرق مختلف و بدون در نظر گرفتن مشکلات و عوارض آن باشند.

وی هدف از توسعه صورت گرفته از این طریق را آرامش و آسایش شهروندان بیان و تصریح کرد: متاسفانه این امر امروز تهدید کننده سلامت مردم و نسل آینده شده است.

رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت شورای اسلامی شهر اصفهان، درآمد پایدار را لازمه توسعه پایدار شهرها به ویژه کلانشهرها دانست و گفت: در دهه های اخیر برای به حداقل رساندن عوارض حاصل از توسعه کلانشهرها در جهان، مباحث مربوط به توسعه پایدار مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه درآمدهای ناپایدار تحت تاثیر تغییرات اجتماعی، اقتصادی، طبیعی و سیاسی قرار می گیرد افزود: عدم تحقق این درآمدها موجب اجرایی نشدن برنامه های از پیش تعیین شده و اخلال در خدمات شهری خواهد شد.

دکتر صادقیان کل بودجه پیشنهادی سال آینده شهرداری اصفهان را ۲۲۰۰ میلیارد تومان بیان کرد و گفت: از این مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان نقدی و ۷۰۰ میلیارد تومان غیر نقدی بوده که ۱۵۰۰ میلیارد نقدی آن در ۷ سرفصل درآمدی پیش بینی شده است که در مقایسه با بودجه سال جاری ۷/۳۸ درصد افزایش نشان می دهد.

وی  با بیان اینکه متاسفانه این درصد رشد در تمام سر فصل ها یکسان نیست تصریح کرد: بیشترین رشد مربوط به درآمدهای ناپایدار بوده به طوریکه درصد درآمد ناشی از عوارض عمومی در بودجه سال آینده نسبت به سال جاری ۹/۷۳ درصد رشد داشته است.

رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت شورای اسلامی شهر اصفهان، از رشد منفی ۴/۳۷ درصدی ردیف بودجه سایر منابع تامین اعتبار در بودجه سال آینده شهرداری خبر داد و گفت: درآمدهای پیش بینی شده در بودجه سال آینده شهرداری اصفهان ناشی از عوارض اخـــتصاصی ۸۶/۵۶ درصد، بهای خدمات و درآمد موســسات انتفاعی شهرداری ۲/۱۹، درآمد حاصل از وجوه و اموال شهرداری ۱۹/۹۹، کمک های اعطایی دولت و سازمان های دولتی ۳۴/۱۳ و اعانات و هدایا و دارائی ها ۸/۲۰ درصد نسبت به بودجه سال جاری رشد داشته است.

وی منابع درآمدی سال جاری شهرداری اصفهان را نسبت به سال آینده مطمئن تر و قابل حصول تر دانست و افزود: در مقایسه اجمالی بین بودجه سال جاری و سال آینده شهرداری می بینیم که سهم ردیف های درآمدی ناپایدار سال جاری ۲۵/۴۲ درصد نسبت به کل درآمد نقدی و در بودجه پیشنهادی سال آینده ۸۸/۵۷ درصد است که صرف نظر از تحقق یا عدم تحقق درآمد پیشنهادی با توجه به اینکه عمده این درآمد ناشی از تراکم فروش است با اصول توسعه پایدار همخوانی ندارد.

دکتر صادقیان اهتمام مدیران شهرداری به اجرای پروژه های شاخص مورد نظر را باعث افزایش درآمد از این ردیف ها بیان و بر اهمیت و جایگاه درآمدهای پایدار در توسعه پایدار شهر و کیفیت عمران و خدمات شهری اشاره کرد و لزوم تشکیل معاونت اقتصادی در شهرداری اصفهان را مورد تاکید قرار داد و گفت: شهردار اصفهان باید تلاش های خود را برای تحقق این امر به کار گیرد و با توجه به ظرفیت های مختلف قانونی و بومی شهر در سال آینده بودجه متمرکز بر درآمدهای پایدار تدوین شود.

وی به تحمیل عوارض و مشکلات مختلف از سوی شهرهای همجوار به کلانشهرها اشاره کرد و تلاش و پیگیری نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای افزایش سهم کلانشهرها از درآمدهای حاصل از مالیات بر ارزش افزوده را خواستار شد و از شهردار اصفهان خواست با توجه به اهمیت موضوع، سند درآمد پایدار شهر همراه با برنامه عملیاتی مطابق با برنامه های ۵ ساله توسعه ای شهر اصفهان را تدوین و برای تصویب به شورای اسلامی شهر ارائه نماید.
 

اخبار مرتبط

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز :
 
نام فرستنده :
پست الکترونیک : *  
نظر : *
   
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  

  
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهریران می باشد.